Особливості застосування гербіцидів в озимій пшениці: вибір, терміни та дози внесення

Пн, 8 мая 2023, 13:45

Гербіциди є важливими засобами боротьби з бур'янами, які заважають пшениці озимій зростати без конкуренції. Однак, їх використання має свої особливості, які важливо враховувати для досягнення оптимальних результатів. Загалом мова йде про хімічні речовини, які використовують для боротьби з бур'янами, тобто непотрібними рослинами, які ростуть на полях разом з вирощуваною культурою і конкурують з нею за живлення, воду та світло. Гербіциди дозволяють знищувати бур'яни без пошкодження вирощуваних рослин.

Гербіциди можуть бути контактними або системними. Контактні діють тільки на тих частинах рослин, з якими контактують. Системні ж діють на всю рослину, проникаючи в її систему живлення. Для досягнення найбільш ефективних результатів, використання гербіцидів має бути поєднано з іншими методами боротьби з бур'янами, такими як механічні засоби, використання мульчі та інші. Також важливо дотримуватися рекомендацій щодо вибору, дозування та термінів застосування гербіцидів.

Вибір гербіцидів для озимої пшениці

Перед тим, як культурить, потрібно зрозуміти, який засіб обирати. Вибір гербіцидів для озимої пшениці залежить від багатьох факторів, таких як види бур'янів, які зростають на полі і їх фаза розвитку, стадія розвитку власне посівів пшениці, кліматичні умови, властивості ґрунту, вартість та доступність різних препаратів, технології вирощування тощо.

Найбільш ефективним підходом є інтегрований метод застосування гербіцидів. Наприклад, можна поєднувати контактні та системні гербіциди, щоб забезпечити максимальне покриття бур'янів на полі. Також важливо дотримуватися правильної дозування та термінів застосування гербіцидів.

Популярні гербіциди належать до хімічних груп:

 • Хлорацетоніліди;
 • Триазинони;
 • Сульфонілсечовини;
 • Триазолпіримідини;
 • Похідні арилоксиалканкарбонової кислоти;
 • Циклогександіони;
 • Трикетони;
 • Бензотіадіазинони;
 • Хлорпохідні піридинів;
 • Фосфорорганічні сполуки.

При виборі гербіцидів для озимої пшениці необхідно враховувати кілька факторів. Слід брати до уваги вид і кількість бур'янів, які необхідно знищити. Особливу увагу звернути тип бур’янів: однорічні чи багаторічні, злакові чи дводольні. Для цього можна провести передпосівну обробку ґрунту, щоб знизити кількість насіння бур’янів. Також можна звернутися до фахівців з агрономії для отримання рекомендацій щодо вибору гербіциду в залежності від конкретних умов вирощування.

Класифікація гербіцидів за механізмом дії

Гербіциди для озимої пшениці https://www.eridon.ua/vidi-diyalnosti/zasobi-zahistu-roslin/gerbicidi/gerbicidi-dlya-ozimoyi-pshenici користуються великою популярністю. Це речовини, які використовуються для боротьби з бур'янами, завдяки їхньому впливу на фізіологічні процеси рослин. Є декілька основних класифікацій гербіцидів, одна з них — за механізмом дії. Основні класи гербіцидів за механізмом дії:

 1. Нелінійні гербіциди. Цей клас гербіцидів впливає на метаболізм рослин, руйнуючи їхню клітинну стінку та спричинюючи неконтрольоване розширення клітин, що призводить до загибелі бур'янів. Приклади цього класу гербіцидів включають 2,4-Д, дикамбу та піклорам.
 2. Лінійні гербіциди. Ці гербіциди впливають на біосинтез амінокислот та білків, спричинюючи зупинку росту та розвитку рослин. Цей клас включає групу сульфонілсечовин, таких як метсульфурон-метил та трибенурон-метил.
 3. Гербіциди, що впливають на фотосинтез. Вони впливають на фотосинтез, руйнуючи фотосинтетичні пігменти та знижуючи загальний рівень фотосинтезу в рослин. Приклади цього класу включають атразин та симазин.
 4. Гербіциди, що впливають на протеїнові синтези. Вони впливають на синтез білків, що призводить до зупинки росту та розвитку рослин. Приклади включають глюфосинат та біфеніл.

Кожен обирає індивідуально той різновид, який підходить йому для потенційної експлуатації. Якщо немає для цього навичок, то краще звернутися до експерта, щоб не погіршити можливий результат.

Селективні та неселективні гербіциди

Гербіциди можуть бути класифіковані за їхньою селективністю — здатністю впливати на певні види рослин. Яка різниця та що саме обрати? Зараз буде зрозуміло.

Чим відрізняються категорії:

 1. Селективні гербіциди.

Ці гербіциди зазвичай впливають на конкретні види рослин, не шкодячи при цьому іншим культурам. Вони можуть бути застосовані для контролю бур'янів у вирощуванні різних культур, наприклад, кукурудзи, сої, пшениці і т.д.

 1. Неселективні гербіциди.

Ці гербіциди впливають на будь-яку рослину, з якою вони контактують, незалежно від того, є вона культурною чи бур'яном. Вони використовуються в основному для догляду за необробленими землями або для знищення всіх рослин, наприклад, на газонах чи відкритих просторах, перед посівом або після збору врожаю.

Важливо вибирати гербіцид, що відповідає потребам і типу вирощування рослин, щоб забезпечити максимальний контроль бур'янів, не пошкоджуючи культури.

Рекомендовані гербіциди для озимої пшениці

Щоб культура зростала якісно, необхідно для цього використовувати виключно перевірені хімічні речовини. Для озимої пшениці рекомендовано використовувати різні гербіциди, залежно від типу бур'яну та стадії його розвитку.

Перед використанням будь-якого гербіциду необхідно ретельно дослідити інструкції та дотримуватися рекомендацій виробника.

Терміни внесення гербіцидів

Контроль термінів використання гербіцидів залежить від кількох факторів, таких як стадія розвитку рослин, тип ґрунту та кліматичні умови. Зазвичай, гербіциди вносять на ранніх стадіях розвитку озимої пшениці, коли бур'яни тільки починають рости і не конкурують з культурою за воду та поживні речовини.

Для підготовки до посіву озимої пшениці, гербіциди можна внести на відкритий ґрунт після збирання попередньої культури або під час обробки пахотного шару. У цьому випадку гербіциди внесуть на землю, яка ще не засіяна, і знищать насіння бур'янів, які знаходяться на поверхні ґрунту.

Також можна використовувати передпосівний гербіцид, який до або відразу після посіву озимої пшениці. Цей метод є дуже ефективним, оскільки забезпечує рівномірне розподілення по всій площі поля. Використання ґрунтового гербіцидутакож допомагає уникнути впливу атмосферних опадів на ефективність гербіциду.

Окремі види гербіцидів можна вносити під час вегетації озимої пшениці, якщо бур'яни вже встигли вирости - їх називають страховими або посходовими. Проте, перед внесенням гербіциду на зрілу рослину, потрібно ретельно дослідити інструкцію до препарату і звернутися до фахівця з питань застосування гербіцидів.

Дозування гербіцидів для озимої пшениці

В Вікіпедії кажуть про те, що дозування гербіцидів для озимої пшениці залежить від типу гербіциду, площі оброблюваного поля, ступеню розвитку бур'янів та інших факторів. Тому перед застосуванням гербіциду необхідно уважно ознайомитись з інструкцією та консультуватись з фахівцем.

Зазвичай, дозування гербіцидів для озимої пшениці вказані в інструкції та можуть варіюватись від 0,5 до 5 літрів на гектар в залежності від конкретного препарату. Для точного визначення дози необхідно враховувати також кліматичні умови, стан ґрунту та наявність бур'янів.

При використанні комбінованих препаратів дозування може бути меншим порівняно з використанням окремих препаратів, але такі препарати можуть бути більш коштовними. Крім того, необхідно слідкувати за тим, щоб загальна сума доз гербіцидів не перевищувала допустимих норм.

Безпечність та вплив гербіцидів на озиму пшеницю

Безпечність гербіцидів для озимої пшениці залежить від декількох факторів, таких як дозування, термін застосування, погодні умови та властивості ґрунту.

При правильному використанні гербіцидів та дотриманні рекомендацій щодо дозування та фаз (термінів)застосування, вплив на озиму пшеницю може бути мінімальним. Проте, недотримання рекомендацій може призвести до негативних наслідків.

Наприклад, надмірне дозування гербіцидів може призвести до токсичної дії на озиму пшеницю,зниження її росту та врожайності. Такі прояви називають фітотоксичністю гербіциду. Також, неправильно вибрана фаза застосування може спричинити пошкодження рослин та зниження їхньої життєздатності.

Окрім того, деякі гербіциди можуть мати довготривалий вплив на ґрунтову мікрофлору та фауну, що може вплинути на екологічну стійкість ґрунту та його врожайність у майбутньому.

Отже, для забезпечення безпеки та максимальної ефективності використання гербіцидів для озимої пшениці необхідно дотримуватися рекомендацій щодо дозування, термінів застосування та вибору препаратів, а також враховувати погодні умови та властивості ґрунту.

Незважаючи на те, що гербіциди є корисними для збереження врожаю, вони можуть мати деякий вплив на озиму пшеницю та інші культури. Оскільки гербіциди є хімічними речовинами, які застосовуються для знищення бур'янів, вони можуть мати негативний вплив на навколишнє середовище, якщо їх застосовувати неправильно.